
23/04/2021 0 Komentarze
Elastyczne formy zatrudnienia to rozwiązanie zbawienne dla budźetu firmy
Na rynku w dobie pandemii Covid-19 zachodzą częste i gwałtowne zmiany, na które firmy muszą szybko i sprawnie reagować. Do ich priorytetów należy chociażby jak najlepsze wykorzystanie okresu wzrostu gospodarczego poprzez wzmocnienie mocy produkcyjnych i vice versa - zmniejszenia kosztów utrzymania w czasie spowolnienia. Istnieje jedna skuteczna metoda, aby radzić sobie z gwałtownymi zmianami koniunktury, a są nią elastyczne formy zatrudniania.
Jak szybko i odpowiednio reagować na wahania rynku?
Wraz ze zmianami koniunktury, zmieniają się również potrzeby firm, które muszą dopasowywać się do rynku. Szczególnie w dobie wielkiego kryzysu nie mogą pozwolić sobie na ryzyko i zawyżone koszty, gdy istnieje możliwość ich obcięcia. Tą możliwość daje skorzystanie z pracowników tymczasowych.
Obecnie to rozwiązanie zapewnia firmom o wiele większe bezpieczeństwo i jest coraz powszechniej stosowane. Korzystają z niego już nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale również małe i średnie, które są dużo bardziej podatne na wahania rynku.
Skorzystanie z leasingu pracowniczego to rozwiązanie, które polecić można każdej firmie, działającej na dzisiejszym rynku.
Dlaczego elastyczne formy zatrudnienia się opłacają?
Leasing pracowniczy pomaga firmie przystosować się do rynku w zależności od chwili. Jeśli w przedsiębiorstwie pojawi się nagła potrzeba zwiększenia zatrudnienia, trudno o lepsze rozwiązanie.
Elastyczne formy zatrudnienia niosą za sobą szereg korzyści. Dają one większą pewność trafienia na odpowiednich, starannie wyselekcjonowanych kandydatów dyspozycyjnych od zaraz.
Zrzuca to również z barków firmy przykry obowiązek przeprowadzenia procesu rekrutacji, który jest zarówno kosztowny, jak i absorbujący. Zaoszczędzone czas i środki firma będzie mogła zagospodarować inaczej lub zachować na “czarną godzinę”.
Przeprowadzenie rekrutacji spoczywa bowiem na agencji zatrudnienia, która zrobi to w sposób profesjonalny. Prowadzi ona również dokumentację kadrową i archiwizuje dokumenty. Agencja zatrudnienia bierze na siebie również:
- obliczanie i odprowadzanie podatków
- opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne
- koszty związane z naliczaniem i wypłatą wynagrodzeń
Praca tymczasowa a zatrudnianie na etacie
Zatrudnianie stałych pracowników na etacie jest mało elastyczne i, w przeciwieństwie do pracy tymczasowej, nie daje możliwości tak szybkiej reakcji na zmiany zachodzące na rynku. Jest to również stały wydatek firmy, który trzeba odnotować w budżecie. Leasing pracowniczy cechuje się natomiast krótkimi okresami wypowiedzenia i mobilnością pracowników.
Co się dzieje, gdy firma musi zmierzyć się z wyzwaniami wywołanymi wzrostem gospodarczym? Gdy pojawia się o wiele więcej zadań niż normalnie? Oczywiście, konieczne jest zwiększenie mocy produkcyjnej i wprowadzenie nadgodzin. Czy takie rozwiązanie zawsze wiąże się ze zwiększeniem produktywności? Wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy to dowód na to, że więcej nie znaczy lepiej. Kluczowe jest tutaj zadbanie o odpowiednią motywację i samopoczucie pracowników.
Odpowiednią motywację i produktywność można znaleźć właśnie u pracowników tymczasowych. Dzięki nim przedsiębiorstwo będzie mogło zredukować liczbę nadgodzin.
Jak widać, korzystanie z pracowników tymczasowych daje firmie szereg korzyści, pomaga zoptymalizować koszty i dostosować się do zmian zachodzących na rynku poprzez szybką reakcję. Takie rozwiązanie opłaca się również pracownikom, którzy nie martwią się o brak zatrudnienia.
Komentarze
Zostaw komentarz