Elastyczne formy zatrudnienia to rozwiązanie zbawienne dla budźetu firmy

Na rynku w dobie pandemii Covid-19 zachodzą częste i gwałtowne zmiany, na które firmy muszą szybko i sprawnie reagować. Do ich priorytetów należy chociażby jak najlepsze wykorzystanie okresu wzrostu gospodarczego poprzez wzmocnienie mocy produkcyjnych i vice versa - zmniejszenia kosztów utrzymania w czasie spowolnienia. Istnieje jedna skuteczna metoda, aby radzić sobie z gwałtownymi zmianami koniunktury, a są nią elastyczne formy zatrudniania. 


Jak szybko i odpowiednio reagować na wahania rynku?

Wraz ze zmianami koniunktury, zmieniają się również potrzeby firm, które muszą dopasowywać się do rynku. Szczególnie w dobie wielkiego kryzysu nie mogą pozwolić sobie na ryzyko i zawyżone koszty, gdy istnieje możliwość ich obcięcia. Tą możliwość daje skorzystanie z pracowników tymczasowych. 


Obecnie to rozwiązanie zapewnia firmom o wiele większe bezpieczeństwo i jest coraz powszechniej stosowane. Korzystają z niego już nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale również małe i średnie, które są dużo bardziej podatne na wahania rynku. 


Skorzystanie z leasingu pracowniczego to rozwiązanie, które polecić można każdej firmie, działającej na dzisiejszym rynku. 

Dlaczego elastyczne formy zatrudnienia się opłacają?
Leasing pracowniczy pomaga firmie przystosować się do rynku w zależności od chwili. Jeśli w przedsiębiorstwie pojawi się nagła potrzeba zwiększenia zatrudnienia, trudno o lepsze rozwiązanie. 


Elastyczne formy zatrudnienia niosą za sobą szereg korzyści. Dają one większą pewność trafienia na odpowiednich, starannie wyselekcjonowanych kandydatów dyspozycyjnych od zaraz. 


Zrzuca to również z barków firmy przykry obowiązek przeprowadzenia procesu rekrutacji, który jest zarówno kosztowny, jak i absorbujący. Zaoszczędzone czas i środki firma będzie mogła zagospodarować inaczej lub zachować na “czarną godzinę”. 


Przeprowadzenie rekrutacji spoczywa bowiem na agencji zatrudnienia, która zrobi to w sposób profesjonalny. Prowadzi ona również dokumentację kadrową i archiwizuje dokumenty. Agencja zatrudnienia bierze na siebie również:

  • obliczanie i odprowadzanie podatków
  • opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne
  • koszty związane z naliczaniem i wypłatą wynagrodzeń

Praca tymczasowa a zatrudnianie na etacie

Zatrudnianie stałych pracowników na etacie jest mało elastyczne i, w przeciwieństwie do pracy tymczasowej, nie daje możliwości tak szybkiej reakcji na zmiany zachodzące na rynku. Jest to również stały wydatek firmy, który trzeba odnotować w budżecie. Leasing pracowniczy cechuje się natomiast krótkimi okresami wypowiedzenia i mobilnością pracowników. 


Co się dzieje, gdy firma musi zmierzyć się z wyzwaniami wywołanymi wzrostem gospodarczym? Gdy pojawia się o wiele więcej zadań niż normalnie? Oczywiście, konieczne jest zwiększenie mocy produkcyjnej i wprowadzenie nadgodzin. Czy takie rozwiązanie zawsze wiąże się ze zwiększeniem produktywności? Wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy to dowód na to, że więcej nie znaczy lepiej. Kluczowe jest tutaj zadbanie o odpowiednią motywację i samopoczucie pracowników. 


Odpowiednią motywację i produktywność można znaleźć właśnie u pracowników tymczasowych. Dzięki nim przedsiębiorstwo będzie mogło zredukować liczbę nadgodzin.


Jak widać, korzystanie z pracowników tymczasowych daje firmie szereg korzyści, pomaga zoptymalizować koszty i dostosować się do zmian zachodzących na rynku poprzez szybką reakcję. Takie rozwiązanie opłaca się również pracownikom, którzy nie martwią się o brak zatrudnienia.

0
Feed

Zostaw komentarz