Tygodniowy przegląd rynku Human Legal Services - 16.02

          

W każdym tygodniu na rynku pracy oraz w gospodarce polskiej i światowej dzieje się bardzo wiele. Przygotowaliśmy więc krótki przegląd najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce w ostatnim czasie. Życzymy miłej lektury. 

Spadek PKB pod koniec 2020 roku - niższy niż się spodziewano

Główny Urząd Statystyczny podał, że w IV kwartale 2020 roku Produkt Krajowy Brutto zmniejszył się o 2,8% w porównaniu do ostatnich 3 miesięcy roku poprzedniego.

Ekonomiści, którzy wzięli udział w ankiecie PAP Biznes przewidywali, że spadek wartości PKB w tym okresie będzie wyższy i wyniesie 3%. 

- Wyniki gospodarki w IV kw. i w całym ubiegłym roku okazały się wyraźnie lepsze od prognoz sprzed ledwie 2-3 miesięcy - stwierdził Minister Finansów, Tadeusz Kościński. 

Dr. hab. Robert Tomanek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii twierdzi, że w I kwartale bieżącego roku spadek może wyhamować do 1,5%. Według Resortu Finansów w 2021 roku możliwe są prognozy na poziomie 4% wzrostu. 

Ukraińcy czują się w Polsce bezpiecznie i planują zostać w naszym kraju

Według agencji OTTO Work Force Ukraińcy pracujący w Polsce czują się tutaj bezpiecznie. 84% badanych zadeklarowało, że czuje, iż pracodawca dla o ich bezpieczeństwo. Przecząco odpowiedziało 10%. 

Dynamicznie zmienia się natomiast postrzeganie stabilności pracy w Polsce. Aż 57% ankietowanych boi się utraty zatrudniania w Polsce, a tylko 20% z nich nie wykazuje takich obaw. Jest to oczywiście rezultat zachwiania rynkiem pracy przez pandemię koronawirusa. 

Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż zdecydowana większość, bo aż 70% Ukraińców chce pozostać w Polsce. 13% z nich zamierza ściągnąć do naszego kraju swoje rodziny, a zaledwie 7% planuje kontynuować swoją ścieżkę zawodową poza granicami naszego kraju.

Złotówka się wzmocni. Spadną kursy dolara i euro

Analitycy Goldman Sachs przewidują, że polski złoty w pierwszym kwartale 2021 roku może zanotować spadek, ale w następnych miesiącach wyraźnie się wzmocni.
W tym momencie kurs euro wynosi 4,48 zł. Według Goldman Sachs pod koniec roku kurs będzie wynosił 4,45. 

Spadnie również wartość amerykańskiego dolara, za którego aktualnie płacimy 3,70 zł. Według prognoz waluta zakończy obecny rok na poziomie 3,48 zł. 

Jeszcze mocniejszy wzrost złotówka ma zanotować w 2022 roku. Przewiduje się, że wówczas euro będzie na poziomie 4,30 zł, a dolar 3,31 zł. 

Zmiana warty. Londyn nie jest już stolicą finansową Europy

Financial Times informuje, że w wyniku Brexitu Londyn przestał być finansową stolicą Europy. Stolicę Wielkiej Brytanii wyprzedził Amsterdam - w styczniu 2021 roku wartość dobowego obrotu akcjami była najwyższa i wynosiła 9,2 mld euro. Dla porównania, w Londynie było to 8,6 mld euro. 

Amsterdam szybko wspiął się w górę, wyprzedzając nie tylko Londyn. Stolica Holandii jeszcze w grudniu ubiegłego roku plasowała się za Paryżem i Frankfurtem. Analitycy twierdzą, że sytuacja jest dynamiczna i może jeszcze zmienić się na korzyść Londynu. 


Źródło: GOV, Interia, Financial Times

0
Feed

Zostaw komentarz