Tygodniowy przegląd rynku Human Legal Services - 04.05

           

Rząd ogłosił plan luzowania obostrzeń. Co się zmieni w maju?

W środę 28 kwietnia polski rząd ogłosił nowy plan luzowania obostrzeń. Jakich zmian możemy spodziewać się w maju?


Od 1 maja w całym kraju panują jednakowe zasady - wszystkie salony kosmetyczne i fryzjerskie zostały otwarte. 4 maja nastąpiło natomiast otwarcie galerii handlowych, sklepów meblowych i budowlanych, muzeów oraz galerii sztuki z zachowaniem limitu osób i reżimu sanitarnego. 


Skończy się również nauczanie zdalne dla klas 1-3 szkoły podstawowej. Uczniowie pójdą do szkół. 


Od 8 maja otwarte zostaną również hotele z maksymalnym obłożeniem wynoszącym 50%. Zamknięte w nich będą natomiast restauracje i strefy spa. 


Jeżeli poziom zakażeń spadnie poniżej 15 na 100 tysięcy mieszkańców, od 15 maja zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Nastąpi również otwarcie ogródków przy lokalach gastronomicznych dla maksymalnie 25 osób. 


Od 15 maja uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych i uczniowie szkół średnich rozpoczną nauczanie w trybie hybrydowym, a kibice zostaną wpuszczeni na stadiony - maksymalnie 25% pojemności trybun. 


Pod koniec miesiąca, a konkretniej 29 maja, możemy spodziewać się otwarcia lokali, restauracji, kin i teatrów z maksymalnym obłożeniem 50%. Możliwe będzie również organizowanie imprez okolicznościowych do 50 osób. Otwarte zostaną także siłownie, kluby fitness i solaria z limitem osób. Wszyscy uczniowie wrócą do nauczania stacjonarnego w szkołach. 

Przy utrzymującym się niskim poziomie zakażeń możliwe będzie stopniowe luzowanie obostrzeń według zaplanowanego harmonogramu.

 

 

Agencje zatrudnienia w 2021 roku. Czy firmy chętnie korzystają z ich usług?

Wybuch pandemii na początku 2020 roku sprawił, że firmy (nie tylko polskie) zaczęły podejmować gwałtowne i nieprzemyślane decyzje. 


W obliczu pandemii firmy zaczęły rezygnować ze współpracy z agencjami zatrudnienia, szukając wszelkich sposobów na obcięcie kosztów.

Dyrektor operacyjny w PowerJobs, Mariusz Sadowski cytowany przez portal money.pl wspomniał, że pierwsze miesiące po pojawieniu się wirusa były dla jego firmy bardzo wymagające. Jednak kiedy sytuacja nieco się uspokoiła, czyli od końcówki ubiegłego roku, klienci zaczęli powracać.


Często mogliśmy usłyszeć, że wsparcie, jakie im oferujemy w dostarczaniu pracowników, jest dla nich kluczowe i mimo podejmowanych prób sami nie są w stanie tak sprawnie pozyskać pracowników o odpowiednich kompetencjach, a przy tym stale zachowywać tak istotną dzisiaj elastyczność zatrudnienia - powiedział dyrektor operacyjny PowerJobs.

Oprócz dostarczenia najlepszych pracowników, skorzystanie z usług agencji zatrudnienia umożliwia również zaoszczędzenie pieniędzy i czasu. Mimo wielu problemów na rynku, wciąż pozostają one bardzo potrzebne firmom działającym w wielu branżach. 

Wielkopolska z najniższą stopą bezrobocia w całej Unii Europejskiej

Eurostat podaje, że Wielkoposka może pochwalić się najniższym bezrobociem spośród wszystkich 240 regionów w całej Unii Europejskiej. 


Według danych Eurostatu stopa bezrobocia w Wielkopolsce wynosi tylko 1,8%. To mniej niż średnia Japonii - kraju z najniższym bezrobociem na świecie. 


Najwyższe stopy bezrobocia zanotowano natomiast na Półwyspie Iberyjskim, w hiszpańskich miastach autonomicznych:  Ceuta (24,5 proc.) i Melilla (23,7 proc.) oraz w dwóch regionach Hiszpanii: Wyspach Kanaryjskich (22,6 proc.) i Andaluzji (22,3 proc.).


Aby zebrać te dane, Eurostat przebadał osoby w wieku 15-74 lat. Podchodzić do nich należy jednak z odpowiednim dystansem, ponieważ część osób na rynku pracy w obliczu pandemii lub z innych przyczyn przechodzi w bierność zawodową. Eurostat jako bezrobotnych kwalifikuje natomiast tylko osoby starające się o znalezienie zatrudnienia. 

 

 

 

 

 

Rozporządzenie ws. przedłużenia tarczy branżowej na marzec i kwiecień wchodzi w życie

Koniec lockdownu to bardzo dobra wiadomość dla polskich firm, które od początku pandemii przeżywają głęboki kryzys. Wielu z nich wciąż potrzebna jest jednak finansowa pomoc. 


We wtorek 4 maja w życie wchodzi Rozporządzenie ws. przedłużenia tarczy branżowej na marzec i kwiecień. Na co mogą liczyć firmy, które zostaną objęte tarczą? Chociażby na świadczenia postojowe i zwolnienie ze składek ZUS.


Tarczą branżową objęte będą 63 branże, w tym 17 kodów PKD, które są najbardziej poszkodowane przez pandemię.


Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać wsparcie? Trzeba prowadzić działalność gospodarczą oznaczoną określonym kodem PKD jako rodzaj przeważającej działalności na dzień 31 marca 2021 r.


Firmy muszą także spadek przychodów na poziomie 40% z działalności gospodarczej uzyskany w jednym z trzech, dwóch albo w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku w stosunku do przychodu uzyskanego w miesiącu poprzednim lub w analogicznym miesiącu roku poprzedniego, a także w lutym 2020 r. lub we wrześniu 2020 r.


Wsparcie finansowe może otrzymać nawet 420 tysięcy firm, które zatrudniają 1,4 miliona pracowników. Kwota na marzec wynosi około 3 miliardy złotych, a na kwiecień około 7 miliardów złotych. 

 

0
Feed

Zostaw komentarz