Tygodniowy przegląd rynku Human Legal Services - 07.04

             

W zeszłym tygodniu ruszył spis powszechny, w którym udział wziąć musi obowiązkowo każdy Polak. Tymczasem niemieckie media określają Polskę jako “przykład cudu gospodarczego”, a polski złoty ma najniższe notowania od 12 lat. Nasz kraj może pochwalić się natomiast najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej i to drugi miesiąc z rzędu. Zapraszamy na tygodniowy przegląd rynku Human Legal Services. 

Polski złoty najtańszy od 2009 roku. To efekt trzeciej fali koronawirusa

Notowania polskiego złotego wobec euro są najniższe od 12 lat. Ekonomista PKO BP Arkadiusz Trzciołek w rozmowie z portalem money.pl twierdzi, że ta bariera może jeszcze zostać przełamana. 


Fixing kursu EUR/PLN opublikowany przez NBP osiągnął poziom 4,6560. Ostatni raz euro miało wyższą wartość 31 marca 2009 roku, gdy został ustalony na 4,7013.


Względem złotego rośnie również wartość amerykańskiego dolara. We wtorek 30 marca kosztował on już 3,97 zł. Oznacza to, że w ciągu 6 tygodni dolar podrożał o 30 groszy. 


- Do pewnego stopnia jest to związane z czynnikami globalnymi. Nie tylko PLN jest przeceniany, dotyczy to również innych walut rynków wschodzących. Wynika to z awersji inwestorów wobec ryzyka oraz z siły amerykańskiego dolara. Inwestorzy wolą tę bezpieczną walutę - powiedział w rozmowie z portalem money.pl Arkadiusz Trzciołek.

Większość z walut rynków wschodzących obecnie notuje straty. Jednak w porównaniu do innych europejskich walut, chociażby czeskiej korony czy węgierskiego forinta, PLN traci najbardziej. 

 

 

Spis powszechny to obowiązek każdego Polaka. Do kiedy można wypełniać ankiety?


W nocy z 1 na 2 kwietnia rozpoczął się tzw spis powszechny, który ma miejsce co 10 lat. Ma on na celu zebranie informacji na temat Polaków. 


Spisać możemy się przez Internet. Kto tego nie zrobi, będzie musiał porozmawiać z rachmistrzem spisowym - osobiście lub telefonicznie. 


W spisie powszechnym zebrane zostaną informacje na temat:

  • Liczby obywateli Polski
  • Wyznania Polaków
  • Warunków, w jakich mieszkają Polacy
  • Ilu Polaków pracuje
  • Ilu Polaków wróciło z emigracji
  • Ilu Polaków mierzy się z niepełnosprawnością
  • Spis jest obowiązkowy. Odmówienie spisania się wiąże się z karą grzywny, któramoże wynieść nawet 5 tysięcy złotych. 


Wskazane jest, aby spisać się w Internecie, a konkretniej na stronie spis.gov.pl, poprzez wypełnienie kwestionariusza. Każdy z nas ma na to czas do 30 września 2021 roku. Co ważne, wszystkie dane w spisie muszą dotyczyć stanu na 31 marca 2021 roku. 

Niemieckie media: Polska jest przykładem cudu gospodarczego


Niemiecki dziennik “Der Tagesspiegel” określił Polskę jako przykład cudu gospodarczego. Pisze on, że Grupa Wyszehradzka z Polską na czele w dobie pandemii ma dla stabilizacji gospodarczej Niemiec większe znaczenie niż Chiny


- Wszyscy mówią o Chinach, a przecież cztery kraje UE na Wschodzie Europy są ważniejsze dla stabilizacji niemieckiej gospodarki w czasach pandemii koronawirusa - napisał niemiecki dziennikarz Christoph von Marschall. 


W ubiegłym roku wymiana handlowa z Chinami wyniosła wartość 212 miliardów euro - to 9,5% niemieckiego handlu zagranicznego. Dla porównania wymiana z krajami z Grupy Wyszehradzkiej (Polską, Czechami, Słowacją i Węgrami) wyniosła 286 mld euro, czyli 12,8%. 


Powyższe dane pochodzą od Komisji Wschodniej Niemieckiej Gospodarki. Reprezentuje ona interesy koncernów i firm handlujących z krajami Europy Środkowej i Wschodniej. 


Wśród czterech krajów należących do Grupy Wyszehradzkiej “Der Tagesspiegel” wyróżnił Polskę i określił ją “przykładek cudu gospodarczego”, na podstawie dynamiki sukcesu gospodarczego po demokratycznym zwrocie z 1989 r. i wejściu do UE w 2004 r. 


Od 2020 roku Polska zajmuje obecnie 5. miejsce na liście największych partnerów Niemiec, wyprzedzając takie kraje jak: Włochy, Rosja i Wielka Brytania. 

Polska z najniższym bezrobociem w UE drugi miesiąc z rzędu


W lutym 2021 roku Polska mogła pochwalić się najniższym bezrobociem w całej Unii Europejskiej. Wynosiło ono 3,1%, czyli dokładnie tyle samo, co w styczniu. 


Według danych Eurostatu liczba osób bezrobotnych w Polsce w lutym wyniosła 540 tys. wobec 531 tys. w styczniu. Na drugim miejscu uplasowali się nasi południowi sąsiedzi, Czesi. 


Po uwzględnieniu czynników sezonowych, stopa bezrobocia w strefie Euro w lutym 2021 r. wyniosła 8,3%. W Unii Europejskiej było to 7,5%. 

Szczególnie wysokie stopy bezrobocia występują w Hiszpanii (16,1%) i w Grecji (15,8%). Na trzecim miejscu uplasowały się Włochy (10,2%).

 

 

0
Feed

Zostaw komentarz