Tygodniowy przegląd rynku Human Legal Services - 09.03

        

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad projektem, który ma uregulować prawnie system pracy zdalnej. Według różnych raportów Polacy nie boją się utraty zatrudnienia, ale uważają również, że ich sytuacja zawodowa w porównaniu z poprzednim rokiem się pogorszyła. Zapraszamy na tygodniowy przegląd rynku z Human Legal Services. 

“Ludzie nie zdają sobie sprawy z kryzysu”. Aż 68% Polaków nie boi się utraty zatrudnienia

Wyniki badań przeprowadzonych przez UCE RESEARCH i SYNO pokazują, że Polacy w większości nie obawiają się utraty zatrudnienia. 


Wśród badanych aż 68% zadeklarowało, że nie boi się utraty pracy w najbliższym czasie. Przeciwnego zdania jest 17,7% ankietowanych. Pozostali nie zajęli stanowiska w tej sprawie. 


18,9% kobiet nie ma pewności utrzymania posady. To większa część niż w przypadku mężczyzn, których jest 16,2%. Najwięcej osób, bo aż 22,7%, to Polacy w wieku 23-35 lat. 20,5% stanowią osoby w przedziale 28-22 lata. 


Ekonomiści twierdzą, że niespełna 18% Polaków obawiających się zwolnienia to niewiele, a sytuacja na rynku pracy jest poważniejsza niż wskazują wyniki badań. 


Prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC w Polsce twierdzi, że Polacy nie zdają sobie sprawy z kryzysu. Wciąż bowiem nie mamy pojęcia, jak długo potrwa recesja i jak duże będą zwolnienia. Rząd co prawda dofinansował pensje i utrzymanie miejsc pracy, ale “ta polityka ma swoje granice”. 


Praca zdalna zostanie uregulowana prawnie? Ministerstwo Rozwoju pracuje nad tym projektem  

W dobie pandemii Covid-19 praca zdalna stała się absolutnym standardem. Ministerstwo Rozwoju pracuje nad tym, aby unormować ją w Kodeksie pracy. 


Coraz więcej przedsiębiorstw zapowiada, że charakter pracy zdalnej dobrze sprawdza się w ich szeregach i zostanie utrzymany nawet po zwalczeniu pandemii. Ministerstwo Rozwoju uznało więc, że tę kwestię trzeba uregulować prawnie. 


Minie jeszcze sporo czasu, zanim projekt ustawy zostanie przygotowany. W tym celu trzeba określić standard pracy zdalnej, procedury dotyczące odszkodowań, czy też ponoszenia dodatkowych kosztów przez pracowników, którzy pracują w tym systemie. 


- W ramach naszego ministerstwa pracujemy nad unormowaniem spraw związanych z pracą zdalną. W ramach Rady Dialogu Społecznego rozmawiamy nad tym, jak uregulować te sprawy. Prace nad tym projektem trwają - powiedziała Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju cytowana przez portal Money.pl.

Długi Polek i Polaków w 2020 przekroczyły 81 miliardów złotych

Według raportu InfoDług na podstawie informacji z Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor i Biura Informacji Kredytowej w 2020 roku ponad 2,8 miliona Polek i Polaków nie było w stanie dokonywać terminowych spłat zobowiązań kredytowych i pozakredytowych. 


W skali całego roku 2020 łączna wartość zaległych zobowiązań wyniosła 81,39 miliarda złotych. Liczba wszystkich dłużników wzrosła o 8,1 tysiąca (0,3%), a kwota zaległości zwiększyła się o 3,69 miliarda złotych (4,7 %.)


Okazuje się, że w 2020 r., mimo pandemii, utrzymała się, obserwowana po raz pierwszy w 2019 r., niższa dynamika przyrostu liczby niesolidnych dłużników, jak i kwoty zaległości. Prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak twierdzi, że wynika to właśnie z finansowego zagrożenia.


- W warunkach wzrostu bezrobocia, zamrożenia działalności wielu firm, spadku PKB, w ub.r. w porównaniu do 2019 r. zmalał nieco odsetek osób, którym brakowało pieniędzy na bieżące wydatki i stałe zobowiązania. Zdecydowanie lepiej sprawdzamy się w zarządzaniu budżetami domowymi w warunkach zagrożenia niż gdy jesteśmy przekonani, że wszystko będzie dobrze - stwierdził Grzelak cytowany przez Polską Agencję Prasową. 


W 81,39 mld zł zaległości pokazanych w raporcie InfoDług, przeważają zobowiązania pozakredytowe – 44,29 mld zł (54%.) - niż kredytowe – 37,1 mld zł (46%.). 


Wskaźnik pokazujący, ilu dorosłych Polaków na tysiąc ma problemy z terminowymi spłatami zobowiązań, wzrósł z 88,9 pkt. do 89,1 pkt. "Oznacza to, że na 1000 dorosłych Polaków, 89 ma problemy finansowe" - czytamy w raporcie InfoDług.

 

Ponad połowa Polaków deklaruje pogorszenie się ich sytuacji zawodowej

Portal Pracuj.pl przeprowadził badanie “Rok nowej normalności. Pracownicy i kandydaci o rewolucji na rynku pracy”. Jego wyniki nie są optymistyczne. 


Ponad połowa badanych Polaków twierdzi, że ich sytuacja zawodowa wygląda gorzej niż przed rokiem (przed pojawieniem się koronawirusa). 36% osób twierdzi, że nic się w tej kwestii nie zmieniło, a zaledwie dla 14% obecnie panujące warunki okazały się rozwojowe. Wśród tych ostatnich znaleźli się głównie przedstawiciele branż mniej dotkniętych kryzysem. 


Polacy zostali zapytani również o to, czy ich zdaniem walka z wirusem zostanie zakończona w 2021 roku. 37% badanych stwierdziło, że sytuacja w tym czasie zostanie opanowana, a więszość pracowników wróci do systemu pracy sprzed wybuchu pandemii Covid-19.


Tak niski odsetek wynika z różnorodnych komplikacji związanych z sytuacją pandemiczną czy programami szczepień. 47,5% badanych przez Pracuj.pl osób pracuje zdalnie. 


Źródła: PAP, Money.pl, Pracuj.pl, Interia.pl

0
Feed

Zostaw komentarz