Tygodniowy przegląd rynku Human Legal Services - 16.03

        

Unia Europejska chce zrewolunicjować rynek pracy i wprowadzić pełną jawność wynagrodzeń w miejscach pracy.  Jedna z polskich spółek zamierza kupić francuską firmę konkurencyjną, co miałoby być największą inwesycją w historii naszego kraju. Tymczasem sieć sklepów Biedronka wprowadziła do sprzedaży testy wykrywające przeciwciała SARS-CoV-2, a Polska uplasowała się na podium w rankingu wzrostu produkcji przemysłowej rok do roku. Zapraszamy na cotygodniowy przegląd rynku Human Legal Services.


Unia Europejska chce wprowadzić jawność wynagrodzeń. Celem równość pomiędzy kobietami a mężczyznami


Portal Money.pl informuje, że Komisja Europejska chce prowadzić rewolucję na rynku pracy. Jej celem jest wprowadzenie jawności wynagrodzeń. 


Unia Europejska chce, aby każdy pracownik za tę samą pracę otrzymywał jednakowe wynagrodzenie. Osoba pracująca w danej firmie będzie więc wiedziała, jak zarabiają jej koleżanki i koledzy z pracy i będzie mogła porównać to ze swoimi zarobkami. 


W przypadku małych firm wynagrodzenia będą musiały zostać ujawnione na polecenie pracownika. Jeśli sprawa dotyczy dużych przedsiębiorstw, będą one musiały przygotowywać coroczne raporty wynagrodzeń swoich pracowników. Jeśli firma nie dopełni obowiązków, będzie musiała zapłacić karę indywidualnie ustaloną przez państwo Unii Europejskiej, w którym funkcjonuje. 


Jeśli pracownik poczuje się dyskryminowany, będzie mógł domagać się zadośćuczynienia od swojego pracodawcy. Celem tego projektu jest wprowadzenie równości pomiędzy kobietami a mężczyznami, wykonującymi tę samą pracę. 


- Dla osiągnięcia równej płacy potrzebna jest transparentność. Kobiety mają prawo wiedzieć, czy ich pracodawcy traktują je uczciwie - pisze na twitterze szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. 

“To najprawdopodobniej największa inwestycja zagraniczna prywatnej, polskiej firmy” Inpost chce kupić francuską firmę logistyczną


Szef InPost Rafał Brzoska poinformował na swoim Twitterze o chęci przejęcia konkurencyjnego biznesu kurierskiego z Francji. 


- PaczkomatyPL złożył dziś ofertę niemieckiej grupie OTTO na nabycie francuskiej grupy logistycznej z siecią PUDO - Mondial Relay-największego prywatnego operatora we Francji za kwotę 565 M EUR,co najprawdopodobniej jest największą inwestycją zagraniczną prywatnej polskiej firmy - pisze Brzoska. 


Ta oferta to kolejna część ekspansji InPostu na zagraniczne rynki. 


- Ekspansja międzynarodowa jest kluczowym elementem strategii rozwoju InPost, a Mondial Relay da nam miejsce na jednym z największych rynków handlu elektronicznego w Europie, zapewniając wiele możliwości przyspieszenia naszego wzrostu i stworzenia wartości dla akcjonariuszy - powiedział Brzoska.


Portal Money.pl podaje, że notowania polskiej spółki na giełdzie w Amsterdamie wzrosły o ponad 5%, a cena jednej akcji wynosi około 17 euro. Wartość firmy wzrosła natomiast o 2 miliardy zł i teraz wynosi 39 miliardów zł. 

 Biedronka wprowadziła do sprzedaży testy na przeciwciała COVID-19


Sieć sklepów Biedronka od poniedziałku 15 marca będzie sprzedawać certyfikowane testy wykrywające przeciwciała SARS-CoV-2. Poznaliśmy cenę produktu. 


- Wyprodukowany przez szwajcarskie laboratorium PRIMA Lab test ma dokładność ponad 98 procent. Można go wykonać w warunkach domowych i za cenę znacznie niższą od laboratoryjnej: jedna sztuka to 49,99 zł - czytamy w komunikacie Biedronki. 


Z komunikatu dowiadujemy się również, że klient może jednorazowo zakupić maksymalnie 3 testy. 


Aby przeprowadzić test w warunkach domowych, należy użyć małej próbki krwi i odczekać 10 minut, aby poznać wynik. 


Wykonanie testu nie da nam jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: “Czy aktualnie jestem chory/a na Covid-19?”. Pozwala natomiast zorientować się, czy przechodziliśmy chorobę w niedalekiej przeszłości. 

 Polska z trzecim najwyższym wzrostem produkcji przemysłowej rok do roku w całej Unii Europejskiej


Unijny urząd statystyczny Eurostat podaje, że produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła o 5,6 % rok do roku w styczniu 2021 r. To trzeci najlepszy wynik w całej Unii Europejskiej. 


Wcześniej Główny Urząd statystyczny poinformował, że produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych wzrosła o 0,9 % rok do roku w styczniu 2021 r. W ujęciu miesięcznym spadła natomiast o 5,1 %.


Najwyższy wzrost produkcji przemysłowej rok do roku zaobserwowaliśmy w Irlandii - było to aż 27,5 %. Tuż przed Polską uplasowała się również Litwa ze wzrostem na poziomie 11,8%. 


Najwyższy spadek w produkcji przemysłowej zanotowały natomiast Portugalia (-6,5 %), Malta (-6,2%) i Słowacja (-4%).. 

0
Feed

Zostaw komentarz