Tygodniowy przegląd rynku Human Legal Services - 20.04

Redukcja etatów w co czwartej firmie w Polsce. Tylko 9% planuje rekrutowanie nowych pracowników

Z "Barometru Polskiego Rynku Pracy" wynika, że co czwarta firma działająca w Polsce planuje redukcję swoich etatów. Tylko 9% natomiast planuje rekrutację nowych osób. 


“Barometr” podaje, że ponad połowa firm spodziewa się, że rok 2021 będzie dla nich gorszy niż poprzedni. Największe i średnie firmy najczęściej, bo w 29% przypadków, zapowiedziały redukcję etatów. W przypadku małych firm jest to 22%. 


Najwięcej deklaracji zwolnień pojawiło się w sektorze handlu (29%). W przypadku sektora publicznego i przemysłu złożyło ją po 23 % firm, a w usłuchach - 22%. 


Istnieją jednak sektory, w których przewiduje się wzrost zatrudniania. Są to: IT, branża budowlana, nieruchomości, logistyka i transport. 


Według wyników badań przeprowadzonych przez firmę Personal Service, aż 44% pracowników planuje zdobywać nowe kompetencje ze względu na przykre doświadczenia z ubiegłego roku, aby dać sobie większe szanse znalezienia miejsca na obecnym rynku pracy. 

Liczba miejsc pracy dla młodych ludzi wyraźnie maleje 

Stopa bezrobocia, według danych przekazywanych nam przez rząd, maleje. Niestety, maleje również aktywność zawodowa kobiet i liczba miejsc pracy dla młodych ludzi do 25 roku życia. 


W ciągu roku stopa bezrobocia młodych wzrosła bowiem z 9,6% do 14,8% - to trzeci najgorszy wynik zaraz za Hiszpanią i Estonią. 


W całym 2020 roku globalny wzrost bezrobocia (bez podziału na kategorie wiekowe) wyniósł 3,7%. Jednak w przypadku młodych było to aż 8,7%. Powodem tego jest fakt, że pracują oni w branżach najbardziej sparaliżowanych przez wybuch pandemii Civid-19 i nakładane przez nią lockdowny. 


Słusznie więc młodzi ludzie należą do tych, którzy najbardziej boją się utraty zatrudnienia. Najbardziej obawiają się jej osoby od 23 do 35 lat (22,7%). Na drugim miejscu znalazła się grupa od 18. do 22. roku życia (20,5%). Takich Polaków w wieku 56-80 lat jest zaledwie 9,1%. 


Rekordowy wzrost inflacji od 2004 roku. Dlaczego ceny w Polsce tak szybko rosną?

Główny Urząd Statystyczny podaje, że w skali 3 kolejnych miesięcy ceny w Polsce rosną najszybciej od 17 lat. Według prezesa Narodowego Banku Polskiego nie jest to skutek dodruku pieniądza. 


Wzrost cen paliw, który miał miejsce w marcu był spowodowany drożejącą ropą naftową oraz spadającą wartością złotego - oto główne, ale nie jedyne powody tak wysokiej inflacji. 


Ogólnie średni poziom cen jest wyższy o 3,2% w porównaniu rok do roku i o 1% wyższy niż w lutym 2021 roku. 


Na 1% wzrostu cen od lutego aż 0,37% stanowią paliwa do prywatnych środków transportu. Na 2. miejscu plasują się usługi telekomunikacyjne (0,13%), a na trzecim odzież (0,12%). 


- Przyspieszenie inflacji w lutym jest spowodowane czynnikami zewnętrznymi, niezwiązanymi z polityką NBP, jak np. wzrost cen paliw, spowodowany wzrostem cen rynkowych ropy - ocenił Adam Glapiński cytowany przez PAP.


Prezes NBP powiedział, że nie bez znaczenia są również podwyżki cen energii elektrycznej, które są skutkiem polityki klimatycznej Unii Europejskiej. 

Rząd chce zaszczepić 20 milionów osób do połowy roku

Portal money.pl informuje, cytując szefa KPRM Michała Dworczyka, że do końca II kwartału 2021 roku zaszczepionych ma zostać 20 milionów osób.


- Celem Narodowego Programu Szczepień, tym najbliższym, to jest wykonanie 20 milionów szczepień do końca II kwartału - twierdzi Dworczyk. Szef KPRM dodaje, że do końca sierpnia mają zostać zaszczepieni wszyscy chętni. 


W tym procesie pomóc ma otwarcie nowych punktów, w których będzie można się zaszczepić. 19 kwietnia w Legnicy pojawił się pierwszy punkt szczepień powszechnych, a razem z nim 16 kolejnych w ramach pilotażu (po jednym w każdym województwie). Docelowo w całej Polsce ma zostać uruchomionych 471 placówek. 


W miastach do 50 tysięcy mieszkańców codziennie miałoby się szczepić przynajmniej 200 osób. W miastach powyżej 50 tysięcy mieszkańców - ponad 500. W praktyce wszystko będzie zależało jednak od tego, jak wielu chętnych na szczepienie zgłosi się w najbliższym czasie.


W każdym z punktów szczepień musi znaleźć się osoba z doświadczeniem w udzielaniu pierwszej pomocy - lekarz lub ratownik medyczny (przynajmniej jeden lekarz lub ratownik na cztery zespoły).


Dodatkowo w każdym punkcie powinna stacjonować osoba odpowiedzialna za przestrzeganie zasad sanitarnych i sterowanie ruchem pacjentów. Samorządy będą mogły skorzystać tutaj z pomocy służb, takich jak: Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna, Straż Miejska, WOT itp. lub wolontariuszy.

0
Feed

Zostaw komentarz