Tygodniowy przegląd rynku Human Legal Services - 23.03

Zamrożona gospodarka traci 1,3 miliarda złotych dziennie, a tym razem lockdown potrwa do 9 kwietnia, co oznacza koszty rzędu ponad 25 miliardów złotych. W 2020 roku liczba praconików tymczasowych w Polsce zmniejszyła się o 10%. Hiszpański rząd uruchamia projekt związany z czterodniowym tygodniem pracy, a wyniki raportu MRRiT pokazują, że znaczną większość pracowników z zagranicy w Polsce wciąż stanowią obywatele Ukrainy - więcej informacji w poniższym artykule. Zapraszamy na tygodniowy przegląd rynku Human Legal Services. 

Lockdown do 9 kwietnia może kosztować polską gospodarkę ponad 25 miliardów złotych


Rząd Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił, że nowy lockdown potrwa do 9 kwietnia. Dziennik “Rzeczpospolita” oszacował zbliżone straty dla polskiej gospodarki, które mogą zostać spowodowane tą decyzją. 


Jak podaje popularna “Rzepa”, zamykanie gospodarki kosztuje 1,3 miliarda złotych dziennie. Te dane wynikają z przeliczenia strat PKB w 2020 roku z uwzględnieniem inflacji. 


To oznacza, że lockdown ogłoszony do 9 kwietnia może przynieść naszej gospodarce straty rzędu ponad 25 miliardów złotych. 


Dziennik wśród stratnych wymienia przedstawicieli następujących branż: handel, hotele, gastronomia, usługi, jak i salony fitness. Zyskają natomiast producenci materiałów higienicznych i dezynfekujących oraz sprzedawcy internetowi - w porównaniu do ubiegłego roku ich zyski wzrosły o 30%.


Według nieoficjalnych informacji podanych przez dziennik, przy spadku liczby zachorowań obostrzenia dla handlu zaczną znikać po Świętach Wielkanocnych. Dłużej, bo aż do końca majówki, przyjdzie czekać na ponowne uruchomienie gastronomii. 

W 2020 roku liczba pracowników tymczasowych zmniejszyła się o 10%


Wyniki raportu Polskiego Forum HR zrzeszonego w Konfederacji Lewiatan mówią, że rynek pracy tymczasowej w ubiegłym roku skurczył się o 10%, a jego wartość spadła o 18%. 


Szczególnie trudne były dwa pierwsze kwartały 2020 roku. “Wynikało to z faktu, iż duża część pracowników tymczasowych świadczy pracę na rzecz branży produkcyjnej, w dużym stopniu zależnej od zagranicznych, głównie chińskich poddostawców. II kwartał 2020 przyniósł kolejne spadki” - czytamy we wspomnianym raporcie.


W III kwartale firmy powoli wracały do normalnego funkcjonowania i właśnie wtedy pojawił się pierwszy wzrost zatrudniania. Pracodawcy stali ostrożniejsi, jeśli chodzi o kwestię zatrudniania - stąd wzięła się większa chęć korzystania z usług agencji pracy tymczasowej. 


Biorąc pod uwagę gwałtowny spadek zatrudnienia pracowników tymczasowych w pierwszej połowie roku 2020, całkowity spadek na poziomie 10% je jest złym wynikiem. W całej Polsce liczba pracowników tymczasowych w ubiegłym roku wyniosła około 641 tysięcy osób.


Hiszpania wprowadza czterodniowy tydzień pracy. Ten pomysł to dla rządu koszt rzędu 50 milionów euro


Czterodniowy tydzień pracy podbija kolejne krajowe rynki. Tym razem eksperyment został wprowadzony w Hiszpanii. 


Przedstawiciele lewicowej partii Mas Madrid zgadzają się z tym, że w przypadku 32-godzinnego tygodnia pracownik osiąga większą wydajność, niż gdy musi przepracować 40 godzin. Takie rozwiązanie sprawdziło się w każdym przedsiębiorstwie, w którym zostało wprowadzone. 


Firmy, które wezmą udział w tym projekcie, otrzymają od hiszpańskiego rządu dofinansowanie. Cały eksperyment ma kosztować Hiszpanię 50 milionów euro. 


Skrócenie tygodnia pracy nie będzie więc oznaczało zmniejszenia pensji pracowników. Udział w tym projekcie weźmie 200 przedsiębiorstw z całego kraju. 


Ponad 420 tysięcy zezwoleń na pracę dla cudzoziemców w ciągu roku. 72% z nich to osoby z Ukrainy


W ciągu całego roku w naszym kraju wydano ponad 420 663 zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Zdecydowaną większość, bo aż 72% z nich stanowią Ukraińcy - otrzymali oni w sumie 304 195 zezwoleń. 


Pracownicy z Ukrainy w Polsce byli zatrudniani głównie w budownictwie oraz w przetwórstwie przemysłowym. Doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, Jeremi Mordasiewicz, twierdzi, że fachowcy z zagranicy są bardzo potrzebni naszej gospodarce, a ponadto w Polsce mogą liczyć na relatywnie wysokie wynagrodzenia. 


- Ubiegły rok jest zaburzony tarczami antykryzysowymi. Jednym z najważniejszych warunków częściowego umorzenia pożyczki od państwa jest niezmniejszanie liczby etatów. A tu nie ma rozróżnienia na Polaków i Ukraińców. Są przedsiębiorcy, którzy cały czas zatrudniają pracowników zza wschodniej granicy. Gdyby nie Ukraińcy, to w ostatnich latach na naszym rynku pracy byłyby znacznie większe braki w zatrudnieniu - twierdzi ekonomista Marek Zuber cytowany przez portal Interia. 


Biuro Komunikacji MRPiT zaznacza, że działania takie jak wydłużenie długości maksymalnego czasu przebywania, jednolite zezwolenia na pobyt i pracę, czy wprowadzenie ruchu bezwizowego dla posiadaczy paszportów biometrycznych mają wpływ na migrację obywateli Ukrainy do Polski.

0
Feed

Zostaw komentarz