Tygodniowy przegląd rynku Human Legal Services - 30.03

Przez ostatni tydzień cały świat żył zablokowaniem Kanału Sueskiego przez wielki kontenerowiec Ever Green. Tymczasem okazuje się, że Polska jest krajem z najwyższą inflacją w Unii Europejskiej. Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński poinformował o nadwyżce w polskim budżecie, wynoszącej 876,3 mln zł. Dziennik "Rzeczpospolita" powołał się na badania agencji Gremi Personal i poinformował,  że czterech na pięciu Ukraińców, którzy emigrują do Polski, chce otworzyć biznes w naszym kraju mimo pandemii. Zapraszamy na tygodniowy przegląd rynku Human Legal Services. 

Kanał Sueski został zablokowany. Wielkie straty dla światowego handlu towarowego


Na początku zeszłego tygodnia świat obiegła informacja o tym, że wielki kontenerowiec Ever Given podczas tranzytu przez Kanał Sueski stanął w poprzek i zablokował jeden z najważniejszych szlaków handlowych na świecie. 


Początkowo jako przyczynę tego incydentu podano warunki pogodowe. Aktualnie toczy się śledztwo w tej sprawie, a Prezes Zarządu Kanału Sueskiego, generał porucznik Osama Rabie, nie wykluczył błędu technicznego lub podjęcia błędnej decyzji przez załogę Ever Given. Wstępne dochodzenia wykluczają jakąkolwiek awarię mechaniczną czy awarię silnika jako przyczynę wejścia na mieliznę. 


Zablokowanie Kanału Sueskiego to olbrzymi cios dla światowego handlu towarowego. Tym szlakiem przepływa bowiem aż 12% jego całości. Koszty wyceniane są na 6-10 miliardów dolarów tygodniowo. Może zabraknąć również niektórych towarów przewożonych trasą Azja-Europa. 


W poniedziałek ok. 5 rano polskiego czasu Zarząd Kanału Sueskiego poinformował o ściągnięciu kontenerowca z mielizny. To wielki przełom w sprawie, ale kanał wciąż pozostanie zablokowany. Jeszcze w niedzielę na przepłynięcie nim czekało aż 369 innych statków. Na ten moment nie wiadomo, kiedy szlak zostanie ponownie otwarty. Jego zablokowanie już odbiło się chociażby na cenach ropy i transportu morskiego na świecie.


Eurostat: Polska z najwyższą inflacją w Unii Europejskiej 

Według danych Eurostatu wzrost cen detalicznych w Polsce wyniósł w 2020 r. 3,4%, czyli najwięcej w całej Unii Europejskiej. 


Na drugim miejscu znalazły się Węgry, gdzie ceny w końcówce 2020 roku były o 2,8% wyższe niż rok wcześniej. Deflacja miała natomiast miejsce w niemal połowie państw unijnych. 


Na taką sytuację wpłynęły koszty wywozu śmieci, które w Polsce wciąż regularnie rosną. W grudniu 2020 roku były one dwukrotnie wyższe niż rok wcześniej. Od 2005 roku, czyli od początku członkostwa Polski w UE, ceny te zdążyły wzrosnąć aż sześciokrotnie. 


Niemal o połowę wzrosły również ceny za usługi finansowe oraz usługi takie jak: fryzjerzy, kosmetyczki, malarze pokojowi czy opieka nad osobami starszymi. Wzrost cen ma związek z dodatkowymi wymogami sanitarnymi, które mają na celu ograniczenie pandemii Covid-19. 

Według ekonomistów BNP Paribas Bank Polska w 2021 roku usługi nadal będą głównym czynnikiem napędzającym inflację.


- W 2021 r. tempo inflacji będą podwyższać ceny administrowane oraz podatki pośrednie. Wzrost cen energii elektrycznej doda 0,4–0,5 pkt proc., natomiast wprowadzenie podatku cukrowego podwyższy dynamikę cen konsumpcyjnych o 0,2 punktów procentowych - czytamy w raporcie Banku. 


- Ponadto prawdopodobne podwyżki opłat za wywóz nieczystości oraz odwieszenie podatku od sprzedaży detalicznej mogą dodatkowo napędzać inflację - dodają ekonomiści. 

Stabilny wpływy do budżetu. Nadwyżka w lutym wynosiłą 876,3 mln zł

 

Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński poinformował w czwartek o stabilnych wpływach do budżetu. Po lutym nadwyżka wynosiła 876,3 mln zł.

- Szacunkowe dane o wykonaniu budżetu za luty pokazują, że mimo ograniczeń związanych z pandemią, wpływy do budżetu pozostają na stabilnym poziomie. Po lutym budżet wykazuje nadwyżkę w wysokości 876,3 mln zł - poinformował Kościński. 


Według danych resortu finansów dochody w lutym 2020 roku były o 0,8 miliarda, czyli o 2,6% wyższe w porównaniu rok do roku. Łącznie wynosiły 30,4 miliarda złotych. 


Tegoroczny budżet przewiduje, że dochody państwa w 2021 r. będą wynosiły 404,4 mld zł, a wydatki 486,7 mld zł. Oznacza to, że deficyt nie będzie wyższy niż 82,3 mld zł.Jak pokazały wcześniejsze dane, pod koniec stycznia budżet miał 6,6 mld zł nadwyżki.

  

Coraz więcej Ukraińców otwiera biznesy w Polsce


Liczba obcokrajowców z zarejestrowaną działalnością gospodarczą w Polsce wzrosła o 11%. Nie odstraszył ich nawet wybuch pandemii. 


Dziennik “Rzeczpospolita”, powołując się na wyniki badań agencji Gremi Personal, podał, że w lutym 2021 roku prawie czterech na pięciu imigrantów zarobkowych z Ukrainy zadeklarowało o chęci założenia własnego biznesu w Polsce. Liczba ta zwiększyła się o jedną trzecią. 


Potwierdzają to dane z ZUS. Według nich liczba Ukraińców, którzy prowadzą w Polsce działalność gospodarczą wzrosła w ciągu ostatniego roku o ponad jedną piątą i aktualnie wynosi 5,9 tysiąca. 


Gremi Personal Polska twierdzi, że bliskość geograficzna i podobieństwo między językami polskim a ukraińskim stanowią główne powody, dla których Polska jest dla Ukraińców atrakcyjnym kierunkiem zarobkowym.

0
Feed

Zostaw komentarz